Hakkab peale see igaaastane kataloogide ahvatlus:). Ülejäänud jätsid mind külmaks, aga Savisaarele ikka vastu ei saanud. Juba tellimuski tehtud. Aga vähemalt ei tellinud ma ühtegi lauku tänavuaasta.
Nagu eelminegi aasta - panen ka seekord siia kirja. Ei usalda enam neid kaustikuid. Parem kui ikka mitmes kohas :D
Arisaema amurense, amuuri tulivõhk Tallinna Botaanikaaiast. Tulivõhad kuuluvad võhaliste (Araceae) sugukonda nagu kalladki. Paljudele aednikele on külmakindlate (talvekatet mittevajavate), aias talvituvate „kallade” olemasolu üllatuseks. Kõrgus 30 cm või enam. Liitleht on kämmaljas. Valgete või kahvatulillade pikivöötidega roheline (harvem tumepurpurne) torujas, kallaõiesarnane, kuid ülaosas etteulatuva „kapuutsiga” tõlviku kandeleht (rahvasuus "õis") koos õisikuga puhkeb mais-juunis. Sügisel püüab aias pilke oranžikaspunane marjatõlvik. Kogu taim on mürgine! Liik kasvab Kaug-Ida, Korea ja Hiina leht- ja segametsades. Looduses eelistavad aarumiliigid viljakaid ja aluselisi, vett hästi läbilaskvat huumusrikast mulda. Poolvari, parasniiskus (märga mulda ei taha!). Tallinna Botaanikaaia variant on suhteliselt tugevakasvuline.
Arisaema ciliatum var. liubaense (CT 369), võsund-tulivõha pikatipmeline teisend (CT 369). Kuni 80 cm kõrgune taim tärkab alles juunis, andes "pulgametsa". Pikkade, kuni poolemeetriste tumedate, kaunilt maomustriga kirjatud teravatipuliste pulkade (tõusmete) tipust tekib alles hiljem lehetutike ning ilmub ka õisik. Purpurse valgete pikutiste sebravöötidega õisiku kandelehe („õie”) ettekäänduva „kapuutsi” tipp aheneb juunis 10-15 cm pikkuseks rippuvaks niidiks. Taime ainus leht on kiirjalt jagunenud rohkem kui 20 lehekeseks. Hilissügisel valmivad erkpunased viljatõlvikud. Hiina keskosast Sichuani provintsist Liuba küla lähedalt 3600 m kõrguselt 1981. aastal esmakordselt korjatud taimed (CT 369) said endile botaanikutelt ladinakeelse nime alles 1999. aastal. Seega on tegemist ülimalt uudse taksoniga, ehkki Eestis on taimi vähesel määral juba levitatud. Meil täiesti külmakindel, ilma katteta talvituv eksootiline "kalla" paljuneb nii võsundite kui seemnetega.Kasvab hästi nii päikeses kui kerges varjus.
Dioscorea nipponica, nipponi dioskoor. Jaapanis, Hiinas ja Kaug-Idas kasvav mugulja risoomiga rohtne mitmeaastane ronitaim on lehtilutaim. Valkjad õied juulis on pisikesed ja peaaegu märkamatud. Väänduval kuni 4 meetri pikkusel varrel asuvad tumerohelised südajad 3-7 hõlmaga lehed. Eelistab varju ja poolvarju, aga talub hästi ka päikest. Liaane meil aedades jätkub, kuid rohtseid ronitaimi on väga vähe (tuntuim on ehk humal). Küllalt haruldane.
Iridodictyum reticulatum 'George’ (syn. Iridodictyum histrioides 'George = Iris reticulata 'George’; W. P. van Eeden 1973), harilik võrkiiris 'George’ (võrkjas iiris 'George’). 10-12 cm kõrgune sort on saadud lüükia võrkiirise suure teisendi ristamisest hariliku võrkiirise sordiga 'J. S. Dijt’ (I. histrioides var. major × I. reticulatum 'J. S. Dijt’). Väga varajaste ja suurte, üle 8 cm Ø-ga lõhnavate õite sisemised õielehed on purpursed, välimised tumedamad purpursed. Laiad õienaastud on sort pärinud lüükia võrkiiriselt. Kitsaste kollaste meemärkide ümber on valkjas naastulaik. Sademeterohketel aastatel mädaneb osa sibulaid suvel mullas liigniiskuse tõttu, ükski teine sort aga pole seni oluliselt kannatada saanud.
Iridodictyum reticulatum 'J. S. Dijt’ ( = Iris reticulata 'J. S. Dijt’; J. S. Dijt, enne 1938), harilik võrkiiris 'J. S. Dijt’ (võrkjas iiris 'J. S. Dijt’). Ühe kõige punasema õiega sordi sisemised õielehed on purpursed, välimised aga punakaspurpursed oranžikaskollaste meemärkidega. Sellele keskmise õitseajaga sordile värvuselt väga lähedane sort 'George’,on varasem, suureõielisem, tugevakasvulisem, kuid palju niiskusõrnem.
Ja ausõna, ma seeaasta rohkem kuskilt ei telli ja mitte midagi juurde ei osta :D
Ja kes vabastaks mind õuntest - mul on õunauputus. Totaalne. Täna viisin 6 kärutäit metsaalla kitsedele. Aga puudest pole arusaadagi, et neid õunu kuskilt otsast vähemaks jääks. Õunamoosi meil ei sööda. Õunamahla on veel möödunud aastast järgi 20 3-liitrist purki + liitriseid veel terve posu. Õunakoogi peale teevad kõik pereliikmed haput nägu, et oehh jälle.
Pole selliseid suuri klaasanumaid kah, et veini teha. Muidu võiks ju proovida.
Pubekale sai ühikasse suur kotitäis kaasa antud - seal vähemalt teisedki sõid ja olid käskinud esmaspäeval veel tuua. Mul tuli selle peale kohe Tootsi ja Kiire värk meelde, et õunte pealt vaatame :DD
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
11 comments:
a sa hakka mahla müüma.. ?
Ma katsun ükspäev siis tigude järgi tulla, ehk saan õunu ka satelliidina kaasa ;o)
laps tuli koju jah, on ka üsna vaimustuses sellest ulaelust :oP
Aga ma tõesti loodan, et mõnel nädalavahetusel Elvasse või Mõnistesse saab minna, muidu mu rahakott ei pea sellele kulule vastu.
Ehh, Sulle ka ikka palju õnne lapse uude kooli mineku puhul! Ja muidugi uute lillede tellimise puhul!
pangstic - :oDDD
Tule aga läbi jah - helista ainult igaksjuhuks ette.
Kallis on see bussiga sõit jah. Aga kuti koolis makstakse sõiduraha pileti esitamisel kuu lõpus kinni :D
Ja ühikas elamine on ka prii. Ja söögiraha on nii pisike, et ma ei suuda ära imestada kuidas sellise summa eest sellised prisked praed lastele tehakse. Ise oma silmaga nägin. Praad on 8- 11 eeku; supp 4-8 eeku. Ja õhtusöök (soe toit) on 11 eeku.
Kui nüüd rahasse ümberarvestada - siis on mul pubekat odavam seal kaugel ülevalpidada kui kodus :DDD
Hakkab peale jah...õnneks või kahjuks mul Savisaare kataloogi ei ole.
Minu hakatused on kõik juba hoopis varem tehtud ja nüüd ma vist (?) enam midagi juurde ei ahnitse:). Vaja veel kõik needki, mis pottides, maha istutada:(
Aga ma juba tasapisi vaatan, mida kevadel juurde tahta ja kuhupoole veel võiks neid istutusalasid teha:D
Neist võrkiiristest oleksid ju võinud siin olles rääkida, oleks olnud hulgim jagada.
Mul jälle suur pirniuputus, nüüd nad alles hakkavad valmima. Küll mäkradel tuleb hea elu:D
Thela - ega ma kade pole. Savisaare kataloog sellel aadressil : http://www.hot.ee/sibullilled/
Telli aga südamest :DD
Muhedik - ega ma siis oleks saanud kogu su aeda tühjaks tassida - mul niigi piinlik nende suurte kottide pärast, millega me sealt minema sõitsime:D
Ja pirnid hakkavad mul ka varsti valmis saama - siiamaani püsivad õnneks veel puuotsas. Ja alumised oksad sööb noorem koer tühjaks. Aga äkitselt peaks tulema ja hoopis selle mägra su juurest ära vinnama :DD
A ma jagan praegu päevaliiliaid. Annaksin hea meelega igast sordist suure osa neid ära, igast puhmast saab ju hulgim taimi. Veel parem kui keegi tuleks neid appi lammutama ja välja kaevama:)
Mägra hoian esialgu omale, on vähemalt keegi, kes nii kenasti abistab;D
ÄÄ siin ahvatle midagi oma päevaliiliatega. Hilise juures juba jäin pahviks. Niipalju ilusaid. Aga õnneks mulle ei mahu ühtegi päevaliiliat enam kuskile :DD
Kui kunagi rikkaks saan ja mitu hektarit maad endale ostan - siis ehk. Praegu aga proovin oma 2000 ruudu peale kuidagi ära mahtuda :D
Meil makstakse ka kojusõidud kuigipalju kinni, aga mitte piletite, vaid kilomeetrite pealt, 37senti/km. Ja söögiraha on Hommik 11kr, Lõuna 13kr (kahekäiguline) või 22kr(kolmekäiguline), Õhtu 15kr. pole ka kallis, kusjuures laps ütleb, et ei jaksa kahekäigulistki ära süüa, portsud pidid nii suured olema. nojah, eks nad arvestavad portsu suuruse ikka nende kasvavate poiste järgi. :oD
kui õunad kannatavad oodata, tuleksin millalgi järgmisel nädalal sinna, seekord on mul Viimsi poole vaja minna ja koeratoidud pole ka veel otsas. Kindlasti helistan! :o)
Kui kiiresti Savisaare pakid tavaliselt kätte saab? Ma sel alal veel täielik võhik. Ja kuidas tasumine, et kas ta saadab arve nr või on tasumine alles peale paki kätte saamist?..
Post a Comment