Thursday 10 June 2010

9.juuni pildis

Täna jalutades aia taga niidul, leidsin sellise tegelase:
Hall käpp Orchis militaris.
Ega ma tegelikult kohe alguses ei teadnud, et ta hall käpp on. Sellest sain kohe aru, et üks orhideeline meie aia taha elama on kolinud, aga tuvastasin ta alles selle lk abil. Täitsa huvitav, kust ta meile elama kolis? Linnud tõid? Kokku leidsin ca 12 taime 1 ha peal. Võis ka rohkem olla, aga hakkas juba hämarduma ja sääsed tahtsid nahka panna. Kahju ainult, et nende eluiga siin saab väga lühike olema. Maaomanik peab plaani kinnisvaraarendajatele see metsaalune maha müüa. Ja nendel on juba kamakaks mingist lillest. Ja III kaitsekategooria, mille alla hall käpp kuulub, ei sea tegelikult praktiliselt mitte mingeid piiranguid.

Aga kuna juba fotokas oli toast välja tiritud, siis klõpsisin kähku mõned pildid ka aiast. Kvaliteet ei pruugi just kõikse parem olla, sest toimus võidujooks sääskedega.


Selle pildi panen mõistatuseks. Kes arvab ära, kes sealt tulemas on - saab - ähh ma ei teagi, mis ta saab :DDD. Vihjeks võin öelda, et temast on mu möödunud sügise ühes postituses põgusalt juttu kah:

Kõik pildistavad tulpe. Ma siis kah. Üks äärmiselt pika õitsemisajaga isend. Sorti ei tea, nime kah ei tea - aga õitseb juba pea 3 ndl jutti. Uhkes üksinduses. Aga minu meelest on ta selline klassikalise õiekujuga tulp - just selline, nagu kunstnikud ikka tulpe joonistavad. Pärit on ta mingist 10 aasta tagusest segupakist. Kõik ülejäänud sellest pakist on ammu ära hävinud - aga tema on jäänud - aga ta pole paljunenud kah. Lihtsalt on seal uhkelt ja üksinda.

Esimene pojengiõis: Arvata võib, et see on Rubra Plena. Pärit on ta ämma aiast - ja minu aia kõige esimene lill. Vanust tal siis pea 20 aastat. Eelmistel aastatel olen ikka hädas olnud selle varrepõletikuga, aga tänu tarkadele õpetustele, sain sellest vist jagu. Igastahes tänavu aasta pole tal ükski vars ära kuivanud. Kuigi õied on millegipärast tunduvalt väiksemad kui tavaliselt. Ju see talv siis ikka liiga tegi natuke. Aga ahtalehisest pojengist pean vist loobuma - on siuke hale ja äbarik, varrepõletikku ei paista olevat enam - aga tundub et ta ikka põeb midagi.


Esimene käbi Silberlockel. Olen käbisid juba oodanud mitu aastat - nüüd siis esimene ja ainus - aga eks järgnevatel aastatel tuleb neid rohkem:


Mäestiklauk ‘Kuramin‘s Dwarf’ hakkab oma õiekesi lahti harutama. Ise on pisike nagu suuremat sorti nööpnõel - mul kogu aeg tegu, et ma rohides talle peale ei astu.


Ei saa Hilise päevaliiliat mitte kohe pildistamata jätta. Need tumedad varred ja kollased õied - pildil ei tulegi see effekt nii esile kui tegelikkuses:


Järgmine varajane õitseja. Kahjuks tundmatu, saadud Irma Tungla aiast. Kahjuks ta elukaaslane ka ei teadnud, mis sordinimi võiks olla. Aga seda, kellelt küsida, kahjuks enam pole. Aga mulle meeldib tema õiekuju:


Paul´s Scarlet on iga aastaga järjest rohkem õisi täis. Tõeline roosipuu, nagu rahvasuu teda kutsub:


See talv oli veel selles mõttes kummaline, et jättis alles kõik need, kes teoreetiliselt oleks pidanud hävima. Aga nemad otsustavad hoopis õitsema hakata.
Amorfa:

Parukapuu, mis peaks olema ka suuri kahjustusi saanud, otsustas samuti hoopis õite kasuks. Näha on, et neid tuleb seeaasta palju:
Tavaliselt külmub ta mul igalaastal ikka mullapiirini.

Üks tundmatu hosta. Mirjam, see on sinu käest saadud. Paar aastat tagasi kui käisin, torkasid sa mulle pihku ühe pisikese hostapoti - aga nimi jäi sinna kadunud aiapäevikusse. Sellest titekesest on nüüd siuke nooruk kasvanud:


Kasvuhoone näeb välja hetkel selline. Homme üritan kõik õue istutada.


Ja nagu mul istutamist ja kaevamist veel vähe oleks. Ema tahtis Nurga puukooli külastada - nu ja kus siis mina sain sealt tühjade kätega lahkuda:
Rodgersia `Fireworks` ja thun.kukerpuu `Golden Rocket`pressisid kah auto peale ennast:

12 comments:

Hiline said...

Hosta on Brim Cup, aga kumma tumedavarrelise varajase Sa said, kas lõhnava õiega? selle nime ma ei teagi,üks esimesi minu aia päevaliiliatest.
Aga Rubra Plena on sel kevadel jah tiba madalam ja väiksema õiega (kõik mu 3 puhmast) kui eelmistel aastatel, aga see-eest nii silmipimestavalt erkpunane nagu ta olema peabki, mitu aastat on tema õievärv olnud pleekinud punane.

deia said...

Lõhnab jah see sinu päevaliilia. Seda ma mäletan, et sa ei teadnud sordinime - ütlesid, et oled ta kunagi bot.aiast saanud. Aga hirmsasti meeldib ta mulle - seepärast ma teda kogu aeg pildistangi ja siia neid pilte topin :))
Rubra Plena tõesti seeaasta hästi erksa tooniga. Ma muretsesin juba, et ta minul mingi aine puuduses vaevleb, et õied pisikesed - või et sellepärast, et ma möödunud aastal teda kõvasti ravitsesin. Aga ju see siis lihtsalt sellekevade eripära :)

deia said...

ahjaa - selle päevaliilia ristisin ma Hilise Varajaseks :))

MUHEDIK said...

Ma pakun, et see torikas Su pildil võiks ehk mingine võhk olla? Amuuri tulivõhk võibolla, aga mul on ta küll juba lahti rullunud. Algul vaatasin, et sarnaneb ka rohtlaliiliale, aga ta on ikka rohkem võha moodi.
No kui ma nüüd ta ära arvasin, siis paluks küll midagi head:)

Talv on taimedele imelikult mõjunud küll. Kõik väga soojalembesed tunnevad end suurepäraselt, aga just külmakindlamad näitavad end halvast küljest, isegi siberi iirised pole kõige paremini talvitunud. Ju neil selle paksu lume all ikkagi väga soe oli.

deia said...

Võhaline on ta küll jah, aga mitte Amuuri tulivõhk. Amuuri tulivõhk mul ka ammu lahti. Aga see isend peabki juunis alles lahti minema. Ma sügisel lükkisin neid päris mitu maha, aga tema on esimene, kes ennast näitab. Aga eks ma õhtul ütlen siis, kes tuu on, kui keegi ennem ära ei arva :))
Aga Sinu jaoks, Muhedik, mul ammu vesiroosid ootamas, ja nuhh õiges suunas minemise eest saab shokolaadi kah :DD

isehakanud lillekasvataja said...

Kuule, aga kui see naabri plats niitmisele läheb, too mõni käpaline oma tiigi serva kasvama. Neile meeldiks ka, ma arvan

MUHEDIK said...

No nii hilja tärkavad võhkadest ainult võsund-tulivõhad. Neil on palju teisendeid, levinuim meie mail (kuigi ka haruldane) on vast pikatipuline teisend.

Pane sokolaadi sisse pähkleid kah:DDD

Ja enne jätsin kirjutamata, et Su punane tulp on väga ilus. Mulle meeldivadki kõige rohkem just säärase õiekujuga sordid.

deia said...

See ta on jah:Arisaema ciliatum var. liubaense (CT 369), võsund-tulivõha pikatipmeline teisend

Mul naabrinaine eile külas käies tahtis ta roostes naela pähe välja tõmmata. Ütles veel, et vaata kui ohtlikud naelad sul siin püsti on - õnneks sain sabast kinni.
Eks nüüd tuleb siis pähkleid panna nii mis mustab :DD

Köögikata said...

Mul ka parukapuul polnud mingeid kahjustusi. Peaks vaatama, aga ega ta mul vist veel ei õitse tänavu, niisugune tilluke nooruk alles.

tosiolot - tõsielulised probleemid need selle kena käpalisega.

Mariihen said...

III kategooria taimedega on see paha lugu, et nemad tõesti kinnisvaraarendusele tõkkeks pole. Nii võid teha ILK soovituse kohaselt ja nad oma aeda basseini äärde tuua. Erinevalt enamusest käpalistest tahab hall käpp pigem kuivemapoolset pinnast. Kindlasti peaks muld olema ka lubjarikas.(Mu abikaasa orhideekaitseklubi liikmena soovitas niimoodi).

elfriide tramm said...

ma selle käbi fotolt ei saa silmi lahti - ikka väga hea pilt on. käbi ise ka muidugi :)

ja see päevaliilia on imeilus. nime peaks ära patenteerima, see nii lahe :)

Tsiil said...

Punane tulp on väga ilus. Lihtne.
See lauk tundus põnev ja esimene käbi on niii tähtis :D nagu pähkelgi.

päevaliiliate vahtimine lõpeb ilmselt uue kiindumusega :D